سینا انرژی | Sina Energy
21-46894297
info@sinaenergy-group.com
تهران - شهر قدس - بلوار تولیدگران - پلاک 87
اطلاعات بیشتر
متداول ترین خانواده های مدار های مجتمع در سطح تجاری

متداول ترین خانواده های مدار های مجتمع در سطح تجاری

1394-1-15 ( 4 سال پیش ) دسته خبری : دنیای الکترونیک

متداول ترین خانواده های مدار های مجتمع در سطح تجاری از این قرارند: 
TTL -
       منطق ترانزیستور - ترانزیستور 
ECL -
       منطق کوپل امیتر 
MOS -
      منطق فلز - اکسید - نیمه هادی 
CMOS -
    منطق فلز - اکسید - نیمه هادی مکمل


TTL  :  یک خانواده متداول است که سالها مورد استفاده بوده و به عنوان استاندارد تلقی می شود.

ECL : در سیستم های سرعت بالا استفاده می گردد.

MOS  : برای مدار هایی که نیاز به تراکم بالا دارند مناسب است

CMOS  : در سیستم های کم مصرف به کار می رود.


TTL
 :


خانواده منطقی ترانزیستور - ترانزیستور گونه تکامل یافته تکنولوژی قدیمی تریست که در آن از دیود و ترانزیستور برای ساخت گیت پایه NAND استفاده می شده است. این تکنولوژی منطق دیود ترانزیستور (DTL) خوانده می شده است. بعد ها برای بهبود عملکرد مدار به جای دیود از ترانزیستور استفاده شد و نام خانواده جدید ترانزیستور- ترانزیستور گذاشته شد. 
علاوه بر نوع استاندارد TTL انواع دیگری از این خانواده عبارتند از TTL سرعت بالا -TTL توان پایین یا ( TTL کم مصرف ) - شوتکی -TTL شوتکی توان پایین و....
منیع تغذیه مدار های TTL پنج ولت و در دو سطح منطقی 0 و 3.5 ولت می باشد.

 

ECL :

خانواده کوپل امیتر سریع ترین مدار های دیجیتال را به فرم مجتمع در اختیار می گذارند . ECL در مدار هایی مانند سوپر کامپیوتر ها و پردازنده های سیگنال که در آنها سرعت بالا ضرورت دارد بکار می رود. ترانزیستور ها در گیت های ECL در حالت غیر اشباع کار می کنند و رسیدن به تاخیر های انتشاری در حد 1 تا 2 نانو ثانیه در آنها میسر است.

 

MOS  :

منطق فلز- اکسید- نیمه هادی یک ترانزیستور تک قطبی ست که به جریان یک نوع حامل الکتریکی وابسته است. این حامل ها ممکن است الکترون (در نوع کانال n )یا حفره باشند. این بر خلاف ترانزیستور به کار رفته در گیت های TTL/ECL است که در حین عملکرد هر دو نوع حامل در آن وجود دارد.

 
یک MOS کانال p را PMOS و یک MOS کانال n را NMOS می نامند. معمولا در مدار هایی که فقط یک ترانزیستور MOS وجود دارد از NMOS استفاده می شود.

MOS  :

در تکنولوژی CMOS هر دو نوع ترانزیستور که به شکل مکمل در تمام مدار ها بسته شده اند به کار رفته است . بزرگترین مزیت CMOS نسبت به دو قطبی تراکم بالای مدار ها در بسته بندی ساده بودن تکنیک ساخت و عملکرد مقرون به صرفه آن به دلیل مصرف توان کم است.

به علت مزایای بی شمار مدار های مجتمع انحصارا در تهیه انواع قطعات لازم در طراحی سیستم های کامپیوتر به کار می رود . برای درک سازمان و طراحی کامپیوتر ها آشنایی با انواع قطعات و اجزائ به کار رفته در مدار های مجتمع اهمیت دارد. به این دلیل اجزائ اصلی به همراه خواص منطقی آن تشریح شده است این اجزا مجموعه ای از واحد های عملیاتی دیجیتال را فراهم می کنند که در طراحی کامپیو تر های دیجیتال یه عنوان بلوک های ساختمان اصلی پایه به کار می روند.

 

منبع / نویسنده : اینترنت

بازگشت