سینا انرژی | Sina Energy
021-88086580 021-44608480 021-44608481
info@sinaenergy-group.com
تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - خیابان موج - پلاک 32 - واحد یک
اطلاعات بیشتر
فناوری 3G قسمت دوم

فناوری 3G قسمت دوم

1393-11-6 ( 3 سال پیش ) دسته خبری : دنیای الکترونیک

شبکه 3G :

شبکه های UMTS FDD ,TDD ,CDMA2000 1x EVDO ,CDMA2000 3x ,TD-SCDMA ,Arib WCDMA ,EDGEmIMT-2000 DECT از جمله دستگاه های محاسبگری بودند که از  3Gاستفاده می کردند، سرعت انتقال در این شبکه 384 Kbit/s می باشد. اتحادیه بین المللی مخابرات سرعت شبکه مخابراتی  IMT-2000 را 2Mbps  در منازل و Kbit  384در تلفن های همراه معین کرد و بیان کرد این سرعت نسل 3Gمی باشد.

 

شبکه 4G :

شبکه 4Gفعلا از دید کاربران و شرکت ها جنبه تبلیغاتی دارد تا کاربردی. ITI فعلا مالکیت 4Gرا در دست دارد و این شبکه را شبکه پیشرفته IMT نامگذاری کرده است، سرعت انتقال اطلاعات این شبکه در منازل1Gbpsو در تلفن های همراه 100Mbps معیٌن شده است و همچنین شعاع انتقال داده این شبکه از آنتن های مخابراتی Fold 500اندازه گیری شده است.

اگر بخواهیم تاریخچه شبکه را چک کنیم خواهیم دید، WiMAX و LTE که هر دو طبق شبکه CDMA200 و GSM برنامه ریزی شده اند جز نسل 4Gمی باشند اما اینها فقط قسمتی از واقعیت است. هر دوی این شبکه ها از روش جدید برای ارسال اطلاعات استفاده می کنند، در این روش به جای اینکه اطلاعات پشت سر هم ارسال شود، با هم ارسال می شد.

به طور مثال یک آزاد راه را در نظر بگیرید به جای ۱ خط ۳ یا ۴ خط را برای عبور خط کشی کرده باشند. در این صورت به جای اینکه ماشین ها پشت سر هم حرکت کنند با هم حرکت می کنند و به مقصد می رسند. سرعت انتقال اطلاعات در  WiMAX نزدیک به 40Mbps و LTE هم تقریبا 100Mbps می باشد. البته اینها همه اطلاعاتی است که در تبلیغات استفاده می شود. با توجه به اطلاعاتی که استفاده کنندگان 4Gاظهار کرده اند نشان می دهد که سرعت       WiMAX و LTE بین 4Mbps تا 30Mbps می باشد.

 

مقایسه 3G  با Wi-Fi :

 

Wi-Fi

بیشتر کاربران حوزه فناوری اطلاعات با Wi-Fiآشنایی دارند. ارتباط بر اساس رسانه Wi-Fiمعمولا به واسطه مسیریاب های خانگی یا تجاری-اداری ارائه می شود شبکه های Wi-Fiاندکی سریع تر از شبکه های نسل سوم موبایل (3G) هستند. این قابلیت باعث می شود که این شبکه ها تا بیش از 10 مگابیت در ثانیه توانایی تبادل اطلاعات داشته باشند. علت اصلی این موضوع این است که شبکه های Wi-Fiروی تجهیزات و رسانه های خود تکیه دارند و هم زمان هیچ گونه سرویس دیگری را برعکس شبکه های 3Gارائه نمی دهند .ضعف جدی این شبکه ها به موضوع جابه جایی بر می گردد شما نمی توانید در طول مسیر و سفر از این شبکه ها استفاده کنید، مگر اینکه در شهری زندگی کنید که در تمام نقاط شهر یک شبکه عظیم Wi-Fiطراحی شده باشد و شما در مسیر آنتن آنها باشید که خوب آن شهر واقعا رویایی خواهد بود.

البته فراموش نکنید که چنین آنتن هایی در صورتی به دردبخور هستند که واقعا نزدیک آن ها باشید و سینگال خوبی را دریافت کنید. نکته مهم دیگری که باید ملاحظه شود، مصرف انرژی است. معمولا گوشی های موبایلی که از Wi-Fiاستفاده می کنند سریع تر باتری مصرف می کنند. اما در حالت 3Gمیزان مصرف به شدت کاهش پیدا می کند.

شبکه های سریع 3Gهنوز اندکی از شبکه های Wi-Fiکندتر عمل می کنند. اما این کندی زیاد چشمگیر نیست. شبکه های 3Gدر اکثر شهرهای کشورهای توسعه یافته و حتی جاده ها و بیابان های این کشورها همانند شبکه تلفن همراه توسعه یافته و می توان در کمتر از چند ثانیه با بیشترین سرعت به اینترنت متصل شد. 

منبع / نویسنده :

بازگشت