سینا انرژی | Sina Energy
021-88086580 021-44608480 021-44608481
info@sinaenergy-group.com
تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - خیابان موج - پلاک 32 - واحد یک
اطلاعات بیشتر
فناوری 3G قسمت اول

فناوری 3G قسمت اول

1393-11-6 ( 4 سال پیش ) دسته خبری : دنیای الکترونیک

بسم الله الرحمن الرحیم

اکثر کاربران اینترنت و مصرف کنندگان لوازم الکترونیکی و کالاهای دیجیتال با اینکه از این محصولات استفاده میکنند اما نمیدانند که در حال حاضر از کدام نسل استفاده میکنند

کلمه G  که در نسل بندی ها استفاده میشود مخفف کلمه Generation یا همان (نسل) می باشد

نسل بندی شبکه تلفن های همراه از 1Gشروع و در حال حاضر به 4G ختم میشود.

هر نسلی از شبکه های موبایل گامی رو به جلو بوده و دستاوردهای جدیدی را به عرصه موبایل آورده. این یک نگاهی کوتاه و خلاصه به دستاوردهای محسوس و عمومی ۴ نسل اول شبکه های ارتباطی موبایل است نشان می دهد:

1G  : ارائه سرویس مکالمه اولیه، و پروتکل های آنالوگ محور

 2G : طراحی شده برای مکالمه، بهبود پوشش و ظرفیت شبکه، ارائه اولین استاندارد های دیجیتال (  GSM ) و  CDMA))

3G  :  طراحی شده برای مکالمه و برخی استفاده ها در زمینه مصرف داده (پیامک، چندرسانه ای، اینترنت)

4G  :  طراحی شده با اولویت مصرف داده، پروتکل های IP محور  ( LTE )، و پهنای باند واقعی موبایل

 

شبکه های 1G :

شبکه های NMT, C-Net ,AMPS ,TACS  شبکه هایی بودند که از این نسل ارتباط استفاده می کردند. این شبکه اولین سیستم محاسبگر آنالوگ می باشد که در دهه ۱۹۸۰ شروع به کار کرد.

 

شبکه های 2G :

شبکه های GSM ,CDMA One ,D-AMPS اولین شبکه های مخابراتی بودند که در دهه ۱۹۹۰ از 2G  را در سیستم های خود استفاده کردند.

 

شبکه های 3G:

شبکه های UMTS FDD ,TDD ,CDMA2000 1x EVDO ,CDMA2000 3x ,TD-SCDMA ,Arib WCDMA ,EDGEmIMT-2000 DECT  از جمله دستگاه های محاسبگری بودند که از  3Gاستفاده می کردند، سرعت انتقال در این شبکه Kbit/s   384می باشد. اتحادیه بین المللی مخابرات سرعت شبکه مخابراتی  IMT-2000 را 2Mbps   در منازل و Kbit  384در تلفن های همراه معین کرد و بیان کرد این سرعت نسل  3G می باشد.

 

شبکه های 4G:

شبکه 4Gفعلا از دید کاربران و شرکت ها جنبه تبلیغاتی دارد تا کاربردی. ITI فعلا مالکیت 4Gرا در دست دارد و این شبکه را شبکه پیشرفته IMT نامگذاری کرده است، سرعت انتقال اطلاعات این شبکه در منازلGbps 1و در تلفن های همراه Mbps 100  معین شده است و همچنین شعاع انتقال داده این شبکه از آنتن های مخابراتی Fold 500(واحد اندازه گیری مقیاس هوایی) اندازه گیری شده است.

 

مقدمه

امروزه دنیا بدون فناوری، چیزهای زیادی کم دارد. اما مهمترین فناوری که مثل تار و پودی نامرئی، الیاف این فرش بزرگ را به هم نگه داشته تا ما از نقش و نگارهای رنگارنگش لذت ببریم، فناوری ارتباطی است.

با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی و افزایش نیاز های مردم به استفاده از سرویس های اینترنتی و مخابراتی شرکت های سرویس دهنده ارتباطات به فکر ایجاد و گسترش شبکه های ارتباط عمومی و اشتراک دیتا افتادند.

ابتدایی ترین این شبکه ها شبکه 1G بود که شبکه های NMT ,C-Net ,AMPS ,TACS  شبکه هایی بودند که از این نسل ارتباط استفاده می کردند.

در این میان با توجه به افزایش نیاز مردم به ارتباطات با کیفیت  و با سرعت بیشتر شرکت های ارائه دهنده سرویس به فکر توسعه و ارتقاط شبکه های واسط خود افتادند  و تکنولوزیهای  2G  , 2.5G ,3G  , 3.75G , 4Gپابه عرصه ظهور گذاشتند.

پیشرفت های سریع صنعت ارتباطات همراه را می توان در چند نسل مشخص دسته بندی و پیگیری کرد:

 

شبکه 0G:

اولین نسل ارتباطات همراه که با تلاش های آزمایشگاه بل و به خصوص شرکت AT&T از سال ۱۹۴۶ آغاز به کار نمود تماس ها به صورت دستی و توسط اپراتور شرکت برقرار می شد. مشترکان برای صحبت کردن باید دکمه ای را نگه داشته و برای شنیدن صدای طرف مقابل، آن را رها می کردند

تا قبل از ۱۹۷۳ تماس بی سیم محدود به تلفن های نصب شده در ماشین ها بود. اما از این زمان موتورولا و آزمایشگاه بل رقابت خود را برای تولید اولین تلفن موبایل دستی آغاز کردند. این مسابقه خیلی زود و در ۳ آوریل ۱۹۷۳ با برقراری اولین تماس تلفنی موبایل توسط یکی از محققان موتورولا با یک ابزار کوچک دستی به سرانجام رسید. این موبایل ۱۱۳۳ کیلوگرم وزن، ۲۲.۹ سانتی متر طول، ۴.۵ سانتی متر عرض و ۱۲ سانتی متر عمق ضخامت داشت. باتری این موبایل تا ۳۰ دقیقه مکالمه شما را همراهی می کرد و شارژ مجدد آن به ۱۰ ساعت زمان نیاز داشت.

 

شبکه 1G:

اولین شبکه با تکنولوژی سلولار به صورت آنالوگ بود که اکنون آن را  1G می خوانند. شروع استفاده تجاری از این نسل شبکه های تلفن همراه از سال ۱۹۷۸ آغاز شد..

شبکه های NMT,C-Net ,AMPS ,TACS  شبکه هایی بودند که از این نسل ارتباط استفاده می کردند. این شبکه اولین سیستم محاسبگر آنالوگ می باشد که در دهه ۱۹۸۰ شروع به کار کرد. البته از این شبکه به دلیل سرعت پایین، بیشتر برای تماس تلفنی استفاده می شد تا اینترنت.

 

شبکه 2G :

شبکه های GSM ,CDMA One ,D-AMPS اولین شبکه های مخابراتی بودند که در دهه ۱۹۹۰ از 2G را در سیستم های خود استفاده کردند، در این شبکه:

کیفیت صدا بهتر شد.

امنیت بالا رفت.

پشتیبانی از CSD

 


منبع / نویسنده :

بازگشت